Migrena – leczenie i objawy

Jak powstaje migrena?

Mechanizm powstawania migreny nie jest do końca wyjaśniony, dlatego nie każdy ból tego typu można uśnieżyć. Wiadomym jest, że migrenę najczęściej powodują:

  • Zmiany pogody (w szczególności zmiany ciśnienia atmosferycznego)
  • Przeciążenie pracą i zmianami trybu życia
  • Sytuacje stresowe
  • Zbyt jaskrawe światło
  • Bezsenność
  • Uczulenie na niektóre pokarmy
  • Zbyt długie przebywanie przed komputerem lub telewizorem

Podczas wystąpienia migreny zmniejsza się ukrwienie mózgu nawet do 40 %. Zwiastuny wystąpienia ataku to między innymi nadmierna drażliwość, nagromadzenie płynów ustrojowych, zmienny nastrój, często duży apetyt na słodycze np. czekoladę. Występuje pulsujący ból głowy często jednostronny, wzmagający się podczas wysiłku, nudności, wymioty, a także zaburzeniami gastrycznymi i wzrokowymi. Trwa zazwyczaj od 3 do nawet 72 godzin. Niestety migrena często nawraca.

Leczenie migreny polega na trzech zasadach

  1. Stan ostry – w pierwszej kolejności powinno się zażyć lek przeciw mdłościom, następnie po około kwadransie lek przeciwbólowy (taka kolejność jest najbardziej efektywna).
  2. Profilaktyczne leczenie interwałowe – leczenie tego typu wymaga ścisłego nadzoru lekarza, który najlepiej dobierze leki oraz wyjaśni jak należy postępować. Jeśli ataki występują z częstotliwością 3-ch razy na miesiąc lub nawet więcej i trwają dłużej niż 48 godzin to zdecydowanie należy podjąć taki typ leczenia.
  3. Przeciwdziałanie na własną rękę – w zależności od czynników, jakie wpływają na nasilenie się dolegliwości warto zadbać o aktywność fizyczną. Mogą to być na przykład gimnastyka, jazda na rowerze, pływanie i inne ulubione formy aktywnego spędzania czasu. Pomagają także różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, wpływające na odciążenie mięśni i umysłu. Z pomocą przychodzi również akupunktura, akupresura, stymulacja prądem niskiego napięcia, a nawet medytacja. Warto spróbować różnych metod i wybrać taką, która daje najlepsze rezultaty.