Co to jest depresja i kiedy zgłosić się do psychiatry?

lekarz

Depresja jest niezauważalną chorobą i często jej ciężki stan klasyfikuje się jako lenistwo. Ciężko sobie zdać sprawę, że obok nas mieszka osoba zmagająca się z depresją i myśli nawet o odebraniu sobie życia, a my nazywamy ją leniem i nierobem, czym pogarszamy stan depresyjny u chorego. Jak rozpoznać depresję? Jak pomóc osobie chorej na depresję i czy może ona brać leki na własną rękę? Gdzie szukać pomocy?

Jak rozpoznać depresję?

Poczucie niskiej samooceny to jeden z objawów depresji, ale nie jedyny. Na chorobę depresyjną składa się szereg innych charakterystycznych symptomów. Są to także poczucie odtrącenia, nieakceptacji przez otoczenie, brak chęci do wychodzenia z domu. Często łączy się też w tym stanie brak łaknienia, osłabienie i niechęć do wszelkich prac. Często osoba chora nie zdaje sobie sprawy, że padła ofiarą depresji. Dobrze, gdy jest obok ktoś, kto będzie mógł to rozpoznać i namówić osobę z depresją na wizytę u specjalisty.

Psychiatra przeprowadzi z nią wywiad i podejmie decyzję o leczeniu farmakologicznym lub zleci psychoterapię. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania depresji. Antydepresanty zwiększają ilość serotoniny (neuroprzekaźnika) w synapsie (szczelinie międzykomórkowej w połączeniach nerwowych). Robią to powoli, dlatego w pierwszych tygodniach zażywania leków pacjent może nie odczuwać poprawy swego nastroju. Do lekarza powinna chodzić nie tylko osoba chora, ale także te osoby, które przebywają w jednym domu z chorym.

Dzięki temu leczenie może okazać się krótsze i bardziej skuteczne, gdy pozostali domownicy będą wiedzieć, w jaki sposób zachowywać się wobec osoby z depresją. Będą również zmotywowani do konkretnej pomocy. Nie popełnią błędów, co często się zdarza, gdy nie wiemy, jak rozmawiać z osobą chorą.

Czy można brać antydepresanty na własną rękę?

Współczesne antydepresanty są bezpieczne dla organizmu człowieka chorego na depresję. Nie wywołują skutków ubocznych. Nie uzależniają. Należy przyjmować je regularnie, a odstawianie leków musi być stopniowane. Nie wolno ich zbyt szybko przestać przyjmować. Psychiatra ustali dawkowanie, zmniejszając je w odpowiednich odstępach czasu. Nagłe odstawienie leków może wywołać powrót do stanu sprzed leczenia lub jeszcze bardziej objawy się nasilą.

Zdrowy człowiek nie powinien zażywać antydepresantów, ponieważ mógłby sobie zaszkodzić z powodu specyficznego mechanizmu leków przeciwdepresyjnych. Tym bardziej nie powinniśmy sięgać po tabletki psychotropowe na własną rękę.

Możesz też sprawdzić info na Informacje Online, gdzie wrzucamy wiele artykułów na rozmaite tematy, w tym także porady zdrowotne i treningowe.