Czy aparaty ortodontyczne mogą powodować ból?

Chciałbyś zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, by wreszcie naprawić swój zgryz i móc z dumą spojrzeć w lustro, a także bez obaw uśmiechać się szeroko przy innych ludziach, jednakże boisz się, że ten aparat szybko stanie się twoim życiowym utrapieniem? Nic w tym dziwnego. Skoro jest on dla ciebie czymś zupełnie nowym, to normalne, że nie masz pojęcia, czego możesz się po nim spodziewać, nawet jeśli przejrzałeś na ten temat różne fora internetowe i strony.

Czy aparat ortodontyczny boli?

Zapewne tego właśnie chciałbyś się dowiedzieć w pierwszej kolejności. A rzeczywiście na pewnych etapach jego noszenia może on wywołać pewne nie do końca przyjemne objawy. Może nie jakiś wielki ból, jednakże dyskomfort na pewno. Na pewno nie jest to ból, przy którym musielibyśmy odwiedzać stronę www.rynekfarmaceutyczny.pl i szukać tabletek na ból w jamie ustnej.

Ten dyskomfort będzie najmocniej odczuwalny tuż po założeniu aparatu. Nieprzyjemny efekt utrzymuje się na ogół przez kilka dni. Po prostu pogódź się więc z tym, że na początku będzie ciężko i postaraj się to sobie wszystko ułatwić. Przez tydzień opieraj swój jadłospis na miękkich potrawach, zupach i jogurtach – produktach niewymagających gryzienia i rozdrabniania – i wybieraj przy tym raczej dania na zimno niżeli te gorące czy bardzo ciepłe.

Przyzwyczaisz się – z pewnością

Później będzie tylko lepiej. Wraz z każdym kolejnym dniem aparat ortodontyczny będzie przez ciebie coraz mniej odczuwalny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu doszłoby do tego, że ból stałby się naprawdę uciążliwy i nie pozwoliłby ci normalnie funkcjonować, śmiało możesz sięgnąć po jakąś tabletkę przeciwbólową, aby ten gorszy okres lepiej przetrwać.

Ogólnie rzecz biorąc ten początkowy ból później niemalże całkowicie zanika. Widzisz już sam, że aparaty ortodontyczne nie są niczym strasznym i że rzeczywiście można się do nich spokojnie przyzwyczaić. Nieprzyjemne objawy i dyskomfort mogą się jednak znów pojawiać tuż po wizytach kontrolnych. Ten występujący po nich ból zwykle mija jednak już po dwóch dniach.