Sól himalajska różowa w diecie, właściwości odżywcze, składnik przyprawowy

sol

Sól himalajska różowa nazywana „różowe złoto” pochodzi z wyschniętego dna, prehistorycznego Oceanu Tetydy z okresu karbonu/neogenu. Obecnie największe wydobycie soli pochodzi z drugiej pod względem wielkości kopalni na świeci, z kopalni soli w Khewra, w regionie Pendżab w Pakistanie. Kryształy różowej soli są uznawane za najczystszą sól na świecie (brak metali ciężkich). W przeciwieństwie do stosowanej powszechnie soli kuchennej, sól himalajska różowa nie jest przetwarzana i nie jest oczyszczana chemicznie. Wolna jest od zanieczyszczeń, o czystości 99%. Wydobywana jest ręcznie, przy użyciu wiertarek, kilofa, prochu strzelniczego. Płukana jest wodą morską i osuszana na słońcu. Złoża położone są od 9 do 12 m pod ziemią. Każdego dnia górnicy pakistańscy wydobywają do 1000 ton soli. Sól po wydobyciu wywożona jest ciężarówkami lub traktorami.

Za różowy kolor odpowiada obecność związków żelaza. Sól himalajska różowa jest krystalicznym minerałem, składającym się ze związku chlorku sody, aż około 98% masy.

Sól himalajska zawiera ponad 80 mikro i makroelementów, między innymi wapń, magnez, potas, miedź i żelazo.

Sól himalajska różowa, lecznicze właściwości

1. Kamienna sól himalajska pod różnymi postaciami (suchy aerozol, solanka) jest formą leczniczą infekcji dróg oddechowych.

2. Sól wspomaga układ trawienny. Wzmacnia odporność, minerały pomagają zrównoważyć poziom pH organizmu.

3. Kąpiele z dodatkiem soli łagodzą skurcz mięśni i wzmacniają kości.

4. Zawartość składników mineralnych pomaga w zasypianiu, zapewnia jakość snu.

5. W postaci lampy solnej różowa sól himalajska zapewnia czystsze powietrze. Odparowanie soli pod wpływem ciepła redukuje pleśń i oczyszcza powietrze.

6. Woda z niewielkim dodatkiem soli uzupełnia w organizmie poziom wody i elektrolitów (sodu).

7. Terapie solankowe wykazują działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.

8. Sól himalajska jest polecana osobom chorującym na cukrzycę, pomaga regulować poziom cukru we krwi.

9. Ciepłe okłady z soli to skuteczna metoda na zapalenie zatok, bóle głowy.

Sól himalajska różowa, wykorzystywana jest w kuchni, jako dodatek smakowy do dań. Jest składnikiem przyprawowym do przetworów, w przetwórstwie mięsnym, wędliniarskim, rybnym i mleczarskim. Głównym źródłem soli jest pieczywo, produkty przetworzone i gotowe oraz mieszanki przypraw. Sól uzupełnia niedobory mikroelementów w diecie.

Sól w diecie z umiarem

Nadmiar soli w diecie, może powodować zaburzenia elektrolitowe organizmu, przyczynia się do schorzeń nerek, nadciśnienia, rozwoju osteoporozy, raka żołądka, a także otyłości.

Dbając o zdrowie, warto brać pod uwagę wszystkie obszary organizmu, w tym również stopy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zawsze możesz sprawdzić, jak dbać o stopy w domu na www.stopy.pl.