Korzyści z apiterapii dla kobiet

apiterapia

Jak wiadomo, metody medycyny alternatywnej cieszą się obecnie dużą popularnością. Wśród nich wyróżniamy dziś tzw. apiterapię, która polega na stosowaniu apitoksyny w leczeniu niektórych problemów zdrowotnych. Substancja ta jest jadem produkowanym przez pszczołę i według ekspertów ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Dokładne pochodzenie tej techniki nie jest znane.  Podobno w 1844 r. odkryto, że jad pszczeli łagodził bóle stawów spowodowane reumatyzmem.

Zalety apiterapii dla zdrowia

Jedną z głównych zalet apitoksyny jest to, że jest to produkt całkowicie naturalny, niezawierający żadnych substancji chemicznych. Wśród jego licznych właściwości można wymienić działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dzięki temu pomaga w leczeniu takich problemów, jak reumatologiczne zapalenie stawów czy nadciśnienie. Wyjaśnienie tego zjawiska można znaleźć w składnikach tej substancji, do których należą trzy ważne enzymy: apamina, peptyd 401 i melityna. Zawiera również dużo białka, aminokwasów, fosfolipidów i peptydów, a także 88% wody.

Ta naturalna terapia jest naprawdę skuteczna w przypadku chorób autoimmunologicznych, a także w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości mięśniowych. Stosuje się go na przykład w celu złagodzenia objawów tocznia, podagry, stwardnienia rozsianego, łuszczycy, migrenowych bólów głowy, urazów sportowych itp. W przypadku kobiet apiterapia jest szeroko stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z różnymi zaburzeniami hormonalnymi.

Apiterapia w kosmetologii

Apitoksyna jest również szeroko stosowana przez producentów kosmetyków. Eksperci twierdzą, że pomaga on w usuwaniu substancji toksycznych i uwalnianiu histaminy, która jest odpowiedzialna za obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie. Ponadto jego właściwości antyseptyczne i lecznicze sprawiły, że stał się głównym składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to najlepsza naturalna alternatywa dla botoksu.

Sesje apiterapii przeprowadza się z udziałem pszczół w wieku 20-30 dni, pod koniec ich cyklu życiowego, ponieważ po wstrzyknięciu żądła giną one w ciągu dwóch godzin. Terapeuta musi chwycić każdą pszczołę za tułów za pomocą metalowego zacisku i zbliżyć ją do miejsca, w które ma zostać zaaplikowany jad, delikatnie dociskając jej żądło do skóry. Następnie żądło jest ostrożnie usuwane, a procedura jest powtarzana na różnych częściach ciała.

Poznaj więcej interesujących rozwiązań dla zdrowia, wchodząc na Olsztyn Info.

Możliwe działanie niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane występujące u pacjentów to zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, gorączka i miejscowy ból. Trwają one około czterech dni i można je złagodzić, przykładając lód do chorego miejsca i popijając dużą ilość wody.

Przeciwwskazania

Apiterapia powinna być stosowana wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ niewłaściwie stosowana może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ponadto nie jest odpowiedni dla wszystkich, na przykład może być szkodliwy dla kobiet w ciąży, osób z nowotworami, chorobami serca, chorobami zakaźnymi i przenoszonymi drogą płciową.