Zamienniki mięsa na diecie flexitariańskiej

tofu

Sporo mówi się teraz o tym, że wszyscy powinniśmy ograniczać spożycie mięsa i też innych produktów odzwierzęcych. Łatwe to nie jest, ale nikt nie zabrania nam jeść ich tak całkowicie. Jeżeli wiemy, że dieta wegetariańska nie jest dla nas, bo po prostu nie dalibyśmy rady na niej wytrwać, przerzućmy się na dietę flexitariańską, która jest jednak znacznie mniej rygorystyczna i dzięki temu znacznie bardziej komfortowa.

Przyczynimy się do dbania o naturę już w momencie, gdy drastycznie ograniczymy spożycie mięsa. Po prostu nie jedzmy go na co dzień. Flexitarianizm to nie zakazy, a ograniczenia. To model żywienia elastycznego, w którym sami decydujemy o tym, kiedy coś spożyjemy, a kiedy nie. Oczywiście idealnie by było, gdybyśmy po to mięso sięgali jak najrzadziej, a najlepiej w ogóle, jednakże na to przyjdzie jeszcze pora, a póki co próbujmy maksymalnie je ograniczać i na co dzień starajmy się je zastępować innymi produktami, ucząc się nowego wegetariańskiego gotowania.

Na dietach wegetariańskich i wegańskich, a teraz także i flexitariańskich mięso przeważnie zastępuje się roślinami strączkowymi. One są dla niego alternatywą wprost idealną. Także zawierają bardzo duże ilości białka oraz witaminy z grupy B, których akurat w roślinach i zbożach często w ogóle nie ma. Rośliny strączkowe same w sobie są też mocno zróżnicowane. Jeżeli komuś nie odpowiada smak zwykłej białej fasoli, zawsze może sięgnąć po tę czerwoną albo po prostu po bób czy soczewicę.

A co jak nie rośliny strączkowe? Wybór dalej jest spory. Dieta flexitariańska jest równie często uzupełniana dużymi ilościami orzechów oraz oczywiście tofu, czyli ulubionym serem wszystkich osób niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego. Skoro jednak flexitarianizm zakłada ograniczenie mięsa, akurat jajka śmiało można na nim spożywać. Podobnie jak i sery. A te dwa typy produktów są akurat doskonałym zastąpieniem dla zwykłego mięsa.

Świetne porady zdrowotne i wskazówki do zachowania zdrowego trybu życia publikujemy także pod adresem www.eodchudzanie.pl.