Czym jest terapia humanistyczna?

Jeżeli już podjąłeś decyzję o tym, że zapiszesz się na jakąś terapię, jesteś na dobrej drodze do tego, by odmienić swoje życie i na nowo zacząć się nim w pełni cieszyć. Zanim jednak do tego dojdzie, powinieneś zapoznać się z tymi najpopularniejszymi nurtami psychoterapeutycznymi i sprawdzić, do jakiego typu dolegliwości są one kierowane. Każdy problem wymaga bowiem nieco innego podejścia. Zaraz się zatem dowiesz, czy to humanistyczna psychoterapia online może być dla ciebie odpowiednia.

Głównym założeniem terapii humanistycznej jest to, że każdy człowiek sam posiada naturalne zdolności do tego, by móc się rozwijać i stawać coraz lepszym. Zwraca ona uwagę na talenty i umiejętności pacjenta. Pokazuje mu jednocześnie, że ma on odpowiednią wartość do tego, by prowadzić takie życie, o jakim do tej pory wyłącznie marzył. Psychoterapeuci stosujący ten nurt są zdania, że przyczyną większości problemów psychicznych są nieprawidłowe normy i wartości, jakimi pacjent zaczyna kierować się w swoim życiu. To one wymagają więc zmiany.

Psychoterapia humanistyczna może być zarówno krótką, jak i długą formą leczenia. Nie ma tutaj jakichś sztywnie wyznaczonych ram. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent w danym momencie oraz z jakimi problemami chce sobie poradzić i jak długo mu one przeszkadzają. Terapia humanistyczna szczególnie dobrze podnosi poczucie własnej wartości. Dzięki niej pacjenci nabierają wiary we własne siły, co przekłada się na ich wyższą motywację do aktywnego działania. Już po paru spotkaniach wiedzą, że poradzą sobie ze wszystkim, co tylko im się przytrafi. To bardzo dobra forma terapii dla osób, które mają niską pewność siebie albo totalnie nie wierzą w swoje umiejętności bądź wiedzę.

Humanistyczna psychoterapia online najczęściej kierowana jest do tych pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju nerwice, ataki paniki, stany lękowe bądź depresję. Bardzo dobrze rezultaty przynosi ona również w przypadku zaburzeń odżywiania. Terapią humanistyczną leczy się zatem częściowo anoreksję oraz bulimię, czasem też otyłość, której przyczyną też mogą być związane z psychiką.