Psychoterapia systemowa – co to takiego?

Psychoterapia systemowa to nic innego jak forma terapii grupowej. Co prawda nie odbywa się ona w jakiejś dużej grupie obcych ludzi, ale zwykle w jednym spotkaniu biorą udział przynajmniej dwie osoby, a nierzadko i kilka osób. Ta forma terapii kierowana jest głównie do par, małżeństw oraz całych rodzin. Mogą na nią zgłosić się wszyscy, którzy czują, że w ich domu dzieje się coś niedobrego, z czym trzeba jak najszybciej zawalczyć.

Z pomocą dobrze przeprowadzonej psychoterapii systemowej wszyscy członkowie rodziny uczą się na nowo wzajemnie się rozumieć. Nagle zaczynają odkrywać problemy drugiego człowieka. Bo nierzadko to nadmierny egocentryzm doprowadza do kłótni w domu, podobnie jak brak empatii, który nie pozwala wczuć się w rolę drugiej osoby. Na ogół na ten brak zrozumienia cierpią matki. Oczekują od swoich partnerów i dzieci pomocy w wykonywaniu typowo domowych obowiązków, a jeśli jej nie otrzymują, narasta w nich frustracja i złość. Czasami też problemy w domu mogą być związane z brakiem umiejętności do wyrażania własnych emocji. Rodzice tłumią w sobie gniew, smutek albo lęki, a dzieci powielają te zachowania, przez co nikt nie potrafi się ze sobą dogadać, bo nikt nie wie, co tak naprawdę czuje bądź myśli ta druga osoba. W takich i podobnych sytuacjach psychoterapia grupowa będzie nastawiona na usprawnienie komunikacji oraz wprowadzenie pewnych zasad życia rodzinnego. Dom do pewnego rodzaju struktura, która musi podlegać konkretnym normom. Jednocześnie w tej wspólnocie należy też odnaleźć swój indywidualizm, by nie zatracić samego siebie.

To, ile potrwa taka terapia, zależy oczywiście wyłącznie od rodzaju i wielkości problemu. Jeżeli jest on niewielki, czasami już podczas pierwszego spotkania udaje się go rozwiązać. Jeśli jednak problemy rodzinne wynikają z niewłaściwych przekonań lub zachowania, które były utrwalane latami, taka psychoterapia systemowa może przeciągnąć się nawet na lata. Mimo wszystko warto się jej podjąć. To właśnie na rodzinie i jej szczęściu oraz miłości powinno zależeć dosłownie każdemu człowiekowi.